برج میلاد

برج چند منظوره میلاد دارای کاربردهای مخابراتی، رادیویی، تلویزیونی، هواشناسی و به ویژه جاذبه‌های گردشگری می‌باشد.

این برج پنجمین برج بلند دنیا بوده و در حال حاضر تأسیسات آن اجرا گردیده و در حال بهره‌برداری می‌باشد. این پروژه، دارای مجموعه ساختمان‌هایی شامل یک بخش لابی مستقر در روی زمین با زیربنای 14500 مترمربع، میله عمودی محل راه پله و آسانسورها با ارتفاع حدود 315 متر، یک بنای 12 طبقه همراه با رستوران گردان و گنبدنما برای رصد آسمان واقع در رأس برج با زیربنای 11700 مترمربع و یک آنتن 120 متری که ارتفاع کل برج را به 437 متر می‌رساند، می‌باشد. خدمات طراحی و اجرای این پروژه، توسط شهرداری تهران به شرکت بلندپایه واگذار گردیده و این شرکت عهده‌دار تکمیل خدمات مهندسی و اجرای کامل احداث برج بوده است. طراحی معماری این برج توسط آقای دکتر حافظی از شرکت طرح و تکوین، طراحی سازه آن توسط شرکت N.C.K کانادا و طراحی تأسیسات و تجهیزات مکانیکی و برقی آن توسط شرکت مهندسین مشاور انرژی انجام شده است.

در طراحی تأسیسات این برج چند منظوره بررسی‌های بسیار دقیق صورت گرفته و ضمن بازدید از کلیه برج‌های بلند جهان، با مشاوران و مهندسان سازنده آنها در جلسات مسترک تبادل نظر شده و با شناسایی مسائل و مشکلات نگهداری این گونه برج‌ها، مناسب‌ترین سیستم‌های برق‌رسانی، روشنایی، ارتباطی، BMS، حفاظت و ایمنی، تهویه مطبوع، آسانسورها، شیشه شور و … انتخاب شده است.

در طراحی سیستم اعلام و اطفای حریق برج میلاد، با توجه به حساسیت و اهمیت بالای این سیستم در کل پروژه، از همکاری شرکت مهندسین مشاور واگنر که همکار آلمانی شرکت مهندسین مشاور انرژی بوده استفاده شده و طراحی سیستم اعلام و اطفای حریق پروژه میلاد با نظارت کامل شرکت واگنر انجام شده است. در این سیستم از پیشرفته‌ترین سیستم‌های اعلام و اطفای حریق دنیا استفاده شده است.

 

بخشی از کارهای اجرایی تأسیسات این پروژه نظیر سیستم ارتینگ انجام شده و در آزمایش‌های به عمل آمده نتایج کاملاً مثبت بوده است. پیمانکاران سیستم‌های دیگر مانند آسانسورها و شیشه شور پس از بررسی‌های لازم و تعیین مشخصات و جزئیات، به روش مناقصه انتخاب و کارهای اجرایی توسط ایشان انجام شده است. در مجموع پروژه برج میلاد به عنوان نماد شهر تهران و کشور ایران معرفی شده و خدمات طراحی این پروژه ملی و شاخص با همکاری مشترک شرکت انرژی و دیگر همکاران مشاور تهیه گردیده است.